Mulkiya Ahmed
Hallway Monitor

Gwen Anderson
Principal

Hamida Ali

Academic Interventionist

Ben Alvord
Fourth Grade

Tanner Bechtold
Digital Learning Support

Rochelle Berger
Paraprofessional

Fardosa Bile
Lunch/Recess Monitor

Vicki Blomme
Special Education

Ashley Broughton
Special Education

Ted Chopp
Band

Grace Cote
Third Grade

Noah Cote

Physical Education/Health

Valerie Dahl

Shannan Daniels
Barton/Dylexia Specialist

Jessica Depatto
Paraprofessional

Sue Dingmann
Paraprofessional

Matthew Dockendorf
Special Education

BlairAnn Dressler

7/8 Language Arts

Robyn Elliott
Paraprofessional

Lisa Falk
Kindergarten

Jennifer Feigum
Kindergarten

Jason Fleege
Physical Education

Kathy Fritz 
Kitchen Staff

Hannah Fussy

Sixth Grade

Amy Gartland
ML Teacher

Jenifer Geisler
Third Grade

Marlene Grindland
Special Education Director

Ellie Hamilton
Paraprofessional

Emma Hamilton
Paraprofessional

Hani Hashi
Paraprofessional

Dahir Hassan
Cultural Liaison

Fardowsa Hassan

Paraprofessional

Cory Heinen
Building & Grounds Coordinator

Mary Holden
Special Education

Jennifer Horner 
ML Teacher

Susan Iverson
7/8 Social Studies

Susan Janey
ML Teacher

Nancy Kalla
Health Services Asst.

Judith Kelsch
Building Substitute

Chris Kirchner
Fifth Grade

Noel Kirchner

Kindergarten

Michele Kockler
Special Education

Maria Kramer
Accounts Payable

Sidney Kruse
Fourth Grade

Abigail Lancaster
Technology Teacher

Judith Larsen
Speech-Language Pathologist

Erica Louis
Third Grade

Andrew Lyman
7/8 Math

Jennifer Marshall

7/8 Science

Laura Maiers
Fifth Grade

Brittany Malave

Suzy McIntyre
ML Coordinator

Melissa Miller

Paraprofessional

Fartun Mohamed
Classroom Assistant

Mary Molitor
Paraprofessional

Katie Muhlenpoh
Admin. Asst.,  MARSS Coordinator

Madison Pederson
Second Grade

Erin Lent
First Grade

Heather Peterson
Media Center Paraprofessional

Stefanie Rothstein
Social-Emotional Learning Coordinator

Sina Saad
Lunch/Recess Monitor

Lucas Salotti

ML Teacher

Myra Schrup
School Nurse

Nathan Schwieters
Assistant Principal, District Assessment Coordinator & Activities Director

Laura Seeley

Fourth Grade

Kayla Silverberg
Second Grade

Leanne Skudlarek
Title One Coordinator

Jessica Sowers
Social Worker

Steven Swenson
Technology Coordinator

Katie Strand
Sixth Grade

Judy Theisen
Human Resource Asst.

Linda Theisen
Paraprofessional

Travis Thelen
Digital Learning Support

Ruth Thom
Personalized Learning Coordinator

Amanda Voigt

Paraprofessional

Sara Voss
Sixth Grade

Jessi Wendorf
Second Grade

Valerie Weyer
First Grade

Eric Williams
Executive Director

Nurto Yalahow
Classroom Assistant